קהילות בינלאומיות

רקע:

" מאז הגלות הראשונה (586 לפני הספירה) והפזורה היהודית לאחר מכן בכל העולם קיימת מערכת יחסים ייחודית ודינמית בין יהודים החיים בארץ ישראל ובין אלה החיים מחוצה לה. למרות שהם מופרדים במרחקים גדולים, במדינות רבות היהודים נשארו אומה אחת הקשורה בהיסטוריה, דת ומולדת משותפת כמו גם התחייבות מאוחדת לקיום הפיסי והרוחני של העם היהודי. הקמת מדינת ישראל (1948) מימשה את החלום הישן בן 2000 שנים לחזור למולדת הקדומה ולהשיב לחיים את הפעילות והריבונות הלאומית.

לפי אומדנים שנעשו לאחרונה מונה אוכלוסיית היהודים בעולם יותר מ-13 מיליון, 41 אחוזים מהם חיים בישראל. היהודים בכל מקום השתתפו בקשת רחבה של הסטוריה, שאיפות ועניינים והיו מעורבים בדיאלוגים מתמשכים במגוון רחב של נושאים.

יהדות התפוצות בהכירה את המעמד המרכזי של ישראל בחיי היהודים השתתפה בבניית הארץ, על ידי סיוע חברתי, פוליטי וכספי כמו גם על ידי עליה לישראל הפיכתה כביתה ובהוספת הכישורים המיוחדים והרקע התרבותי שלה לפסיפס הישראלי. מסורת ארוכה של סיוע הדדי בין היהודים מופגנת ברשת הרב ממדית של ארגונים המיועדים לספק מאות דרישות יהודיות וישראליות.

ישראל מצידה מבקשת באופן קבוע לחזק את הקהילות היהודיות ואת הקשר האיתן על ידי עזרה לאלה שזקוקים לה, קידום פעילויות מונחות ישראל, לימודי עברית, הזדמנויות עסקיות וביקורי קבוצות יחידים בישראל.

מדינת ישראל מייחסת חשיבות רבה לביטחון הקהילות היהודיות בכל רחבי העולם. בעקבות העלייה באנטישמיות לאחרונה, ישראל ביחד עם הארגונים היהודיים והממשלות באירופה, עם ארצות הברית וחלקים אחרים בעולם נאבקת בגזענות באופן כללי ובאנטישמיות בפרט" *

לאורך השנים, ישראלים רבים פעלו לחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות, הן באמצעות אירגונים האמונים לבניית הקשר, והן באמצעות קשרים אישיים ומשפחתיים. הקשרים והיחסים ניבנו עם השנים ונצבר ידע וניסיון רב במארג קשר זה.

[*] מתוך אתר משרד החוץ

הקמה וניהול קהילות
הקמה וניהול קהילות אונליין

הזיקה שלנו ליהדות התפוצות והקשר שלה לישראל:

בעת השהות שלנו בארה"ב כזוג ולאחר מכן כמשפחה, נחשפנו לקהילה היהודית - לכל רבדיה, מורכבותיה והקשר של כל קהילה לישראל. למדנו את המורכבות של הקהילות השונות ליחס לישראל, למדנו על דאגתם של זקני השבט לדור הצעיר והקשר שלו ליהדות ולישראל, ונשבנו בעולם זה.


עם חזרתנו לארץ, הבטחנו לעצמנו, שמלבד הפרנסה (החשובה לכל הדעות), ניקח על עצמנו גם פרוייקטים בעלי משמעות. היות והקשר עם יהדות התפוצות בנפשינו, מצאנו את עצמינו עובדים על פרוייקטים מיוחדים לחיזוק קשר זה. עבדנו עם קהילות יהודיות בכל העולם, עם אירגונים יהודים וציוניים בארץ ובתפוצות, ובעיקר דאגנו לשמר את השיח הדו-כיווני ישראל-תפוצות.

הנסיון שלנו:

  • יצירת קהילות וירטואלית בנושאים שונים ועידוד השיח
  • עבודה מול אירגונים יהודים וציוניים בארץ ותפוצות, ובניית מערכת ייחסים עם אירגוני המפתח
    (הסוכנות היהודית, פדרציות, אירגוני הילל וכדומה)
  • חיבור בין מייזמים וייזמים שונים העוסקים בתוכן תרבותי זה
  • עבודה מול בתי ספר יהודיים בכל העולם
  • עבודה מול בתי כנסת של זרמים שונים ומגוונים בכל העולם

ומעל הכל התשוקה והרצון שלנו לעזור לאחות את הקשר החשוב הזה.

הקמה וניהול קהילות

מוכנים?

רוצים להקים קהילה?

השאירו לנו פרטים וצוות המקצוענים שלנו יעשה בשבילכם את כל השאר